Typologie vodních prvků

KTS-AME | Fontány, kašna a jezírka

Typologie vodních prvků

Již od počátku projektu klademe velký důraz na neobvyklý až dech beroucí design, unikátní z hlediska tvořivosti a inovace, a s nadšením vytváříme nové choreografie vody a světelnými efekty. Většina projektů vždy ale v základu odpovídá jednomu z typů vodních prvků, které bychom Vám nyní rádi představili.

1. Fontány

KTS-AME | Fontány, kašna a jezírkaVe fontáně většinou hraje nejdůležitější roli voda nebo umělecké dílo do ní zasazené. Největšího uměleckého dojmu dosáhnete, pokud obě stránky vodního prvku, co nejlépe sladíte do jednoho celku. Je také důležité vhodně zasadit celkem do stávajícího okolí.

V závislosti na Vaší fantazie můžete navrhnout malou fontánu pro zahradu, terasu, interiér či domácnost. Tryskající voda se také může stát součástí vodního či zahradního jezírka, potočků či vodopádu. Vnitřní vodotrysk nemusí mít pouze dekorativní účinek, ale může také dramaticky zlepšit atmosféru místnosti

KTS-AME | Fontány, kašna a jezírka

A: Fontána   B: Přepad – odtokové potrubí    C: Dnová vpust s uzávěrem    D: Přívodní potrubí     E: Sekundární zdroj vody    F: Tryska fontány    G: Podvodní světla    H: Kabelová průchodka    I: Kalové čerpadlo    J: Zpětná armatura    K: Zpětné potrubí    L: Zachycovač nečistot    M: Rozdělovač vody     N: Čerpadlo    O: Napájení

2. Vodopády

KTS-AME | Fontány, kašna a jezírkaEfektem vodního prvku může být pouze voda ve formě vodopádu. Opona vody padající dolů jako vodopád může mít různou šířku a výšku. Je třeba dbát na to, aby koryto fontány bylo dostatečně nadimenzováno, aby nedocházelo k rozstřikování nebo přetékání vody.

A: Přepadní nádrž    B: Nastavovací lišta    C: Vodní distributor    D: Jezová hrana    E: Přívodní potrubí    F: Přepad – odtokové potrubí    G:Přepadové potrubí    H:Zpětný ventil    I: Regulační ventil    J: Krycí mřížka    K:Ponorné čerpadlo

3. Vodní toky

KTS-AME | Fontány, kašna a jezírkaVodní toky jsou většinou kopií přírodních toků. Někdy jsou ale vědomě konstruovány jako konkrétní terénní tok. V principu se jedná o vyvěrání vody v nejvyšší části dlouhého a klikatého toku končící jezírkem či bazénem. Jako ukázku jsme zvolili vodní prvek v podobě řeky Jizery instalovaný v Mladé Boleslavi.

KTS-AME | Fontány, kašna a jezírka

A: Vypouštěcí potrubí    B: Ponorné čerpadlo    C: Regulační ventil    D: Zpětný ventil    E: Odtokový přepad    F: Krycí mřížka    G: Přívodní potrubí    H: Přepadová nádrž

4. Plovoucí fontány

KTS-AME | Fontány, kašna a jezírkaNikdy dříve nebylo jednodušší a rychlejší nainstalovat fontánu. Stačí jí položit na požadované místo v bazénu nebo jezírku, zakotvit a nechat plavat. Díky jejich velmi plochému tvaru je možné je instalovat i v bazénech s nízkou hladinou vody.

Těleso fontány je naplněno speciální pěnou, která umožňuje kašně plavat těsně pod vodní hladinou. Kompletní technologie je skrytá ve vodě a ani kolísání vodní hladiny nemá žádný nepříznivý vliv na provoz fontány s výjimkou extrémních podmínek za předpokladu dodržení minimální hloubky vody. Protože čerpadlo zůstává pod hladinou, nemění se její přirozená teplota.

Tryskající voda pomáhá okysličovat vodu, čímž ovlivňuje tvorbu řas.

Na výběr jsou různé trysky a osvětlení.

KTS-AME | Fontány, kašna a jezírka

A: Tryska    B: Sání vody    C: Ponorné čerpadlo    D: Plovoucí ponton    E: Kotevní lano