Jezírka

KTS-AME | Jezírka

Jezírka

Nejdříve musíte přesně zformulovat, co byste vlastně chtěli a jaký styl se Vám nejvíce líbí. Chtěli byste raději rybníček s koi kapry či zahradu v japonském stylu? Větší zahradní rybníček či jenom menší terasovitou fontánu? Vodopád padající ze zdi nebo zurčivý potůček, který probíhá přes Vaši zahradu? Možností je mnoho a záleží vždy na Vašem vkusu a možnostech zahrady. Jezírko by mělo být umístěno nejlépe na vodorovném slunném místě ne moc blízko stromů a keřů.

Když vyberete tu nejvhodnější variantu, nezbývá nic jiného než začít se stavbou vodního prvku. Podmínkou zdravého a estetického vzhledu jezírka je použití moderní a spolehlivé techniky. Již při plánování je třeba brát zřetel na umístění technického zázemí a filtračních systémů

Když jste si své jezero naplánovali, vytyčili pro něj místo a určili rozměr, tvar a jednotlivé hloubky, je nutné vybrat materiály potřebné k výstavbě jezera. Nejčastěji se používá jako základ pro jezírko fólie, a proto velmi záleží na její kvalitě, především na odolnosti vůči UV paprskům. Dále musí být mrazuvzdorná a neobsahovat škodlivé látky pro rostliny, ryby a jiné vodní organismy. Výhodou fólie je její tvárnost a možnost vytvoření téměř jakéhokoliv tvaru a hloubky jezírka. Doporučuje se zásadně kupovat fólii, která je vyvinuta výhradně na výstavbu jezírek! Další možností je nákup již hotového plastového jezerního základu v daném tvaru. Zde je velkou výhodou snadné usazení do terénu a větší odolnost proti proražení.

Po umístění jezírka a výběru materiálu můžete začít s jeho hloubením, vyložením fólií a vybavením potřebnou technologií. Okraje vodního díla vhodně ukončíme kameny či vysypeme štěrkem. Na závěr osadíme jednotlivé zóny rostlinami, vysadíme ryby a sladíme jezírko s okolní zahradou.

Fontána může být drahokamem Vašeho jezera. Paprsek křišťálově čisté vody elegantně tryskající z klidné vodní hladiny vytváří fascinující podívanou, obzvláštní pohodu a také osvěží mikroklima zahrady. Vodní hry svým pohybem současně obohacují vodu jezera kyslíkem, čímž se zlepšuje stav jezera. Hybnou pákou vzhledu vody je fontánové čerpadlo. Při jeho výběru věnujte pozornost malé spotřebě energie, bezpečnosti a jednoduchosti obsluhy. Vytvořený obraz vody také závisí na zvolené trysce či typu osvětlení, které nejenže osvětlí Vaši zahradu, ale také v ní pomůže zajistit bezpečnost.

Nejdůležitější u zahradních jezírek je kvalita vody. Křišťálově čistá jezerní voda trvale zajišťuje zdravý životní prostor. Udržení čisté vody v jezeře vyžaduje stálou pozornost a starost. Z důvodů malých rozměrů jezírka a rychlého zahřívání vody může snadno dojít k utváření vodních řas a k zakalení vody. Abychom pro živočišný a rostlinný svět jezírka zajistili pohodlný životní prostor, musíme se postarat o vhodné čistění, cirkulaci a filtrování vody. Důležitým prvkem péče o jezero je odstraňování různých nečistot z vody jezera. Usazeniny, listí a vodní řasy často zaplaví jezero, znečišťují a zabahňují vodu. Je proto nutné je ze dna jezera odsát pomocí vhodného vysavače.

Na zimu je nutné připravit nejen vodu v jezírku, ale také celé technické zařízení, které je nutné odvodnit a uskladnit v místě, kde nemrzne. Dále je vhodné použít zařízení, které zabrání zmrznutí hladiny jezírka a zároveň provzdušňuje vodu, aby se dostal kyslík k ve vodě žijícím rostlinám a rybám.

Teď již pouze začarujte Váš zahradní svět v intimní vodní ráj a uvidíte, že přátelské návštěvy budou na Vaší zahradě častější.